Chryslerklubben Forum Index Chryslerklubben
Forum for WPC Club of Norway og WPC Club Sweden Region
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Motorbytte i -74 Charger

 
Post new topic   Reply to topic    Chryslerklubben Forum Index -> A, B og E-body
View previous topic :: View next topic  
Author Message
harley7985
classic american


Joined: 15 Aug 2009
Posts: 21
Location: Tromsø

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 9:21 pm    Post subject: Motorbytte i -74 Charger Reply with quote

Hei!!

Jeg er helt ny på dette forumet og har nettopp fått kloa i en -74 Charger som jeg ikke engang har hentet ennå. Bilen har den originale 360 motoren fra -74 og en 727 automat og skal iflg. tidligere eier yte rundt 250 hk. Jeg har allerede planer om å sette i en litt sprekere motor og har en på hånden som jeg lurer på om noen kan hjelpe meg å avgjøre om passer i Chargeren siden jeg selv ikke har all verdens kunnskap om amcars og deres motorer.
Den motoren jeg tenker på ble etter sigende bygget til bruk på "circle track racing" i USA. Det er en 1978 modell 360 som skal yte ca 450 hk og jeg har fått oppgitt flg. spesifikasjoner:

-Geardriven cam
-Ny HP vannpumpe
-Ny high perf. balancer
-Dynamo, vifte, servo og motorfester følger med
-Torker 2 innsug
-Edelbrock 1407 forgasser
-Smidd innmat
-Høyflødestopper
-540 kam

Er dette en motor som vil passe rett inn i -74 Chargeren og vil den passe på 727 kassa? Hva med den forgasseren, innsuget og kammen.. Vil dette være for "grovt " til gatebruk eller? Det kan nevnes at Chargeren ikke har diff.sperre. Jeg tar gjerne mot tips og gode råd. Hva er forøvrig en ok pris for denne motoren dersom den er i tipp topp stand??
På forhånd takk!

(Samme innlegg er postet i "Din egen Mopar". Der ligger det også bilder.)
Back to top
View user's profile Send private message
Øyvind Mopar
Go wing


Joined: 02 Nov 2008
Posts: 68
Location: Østlandet

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

Hei, du bør få bedre spesifikasjon på motoren før du letter lommeboka. F.eks. smidd innmat: Alle 360 hadde støpt veiv, smidde roder, og støpte stempler. Hvis han mener smidde stempler, så har du allikevel støpt veiv (men den er normalt god for opptil 500 hk, og den tåler nok mer enn originalrodene selv om de er smidde)
540 kam, kan være hva som helst? .540 løft? hvilken durasjon? Mek eller hydraul? Husk at circle track har null bunndrag, og kun beregnet på full gass fra 5-7000 rpm, med kam med masse overlapp (= dårlig bruksområde på gata). Med 450 hk har den antagelig std topper, og jeg for min del ville ikke verdsette denne motoren så mye, fordi den er relativt billig å bygge. Husk at en slik motor krever en lav utveksling for å gi "kjørbar" bil.
Den vil nok passe til automaten, men er du sikker på at bilen har 727? Dessuten bør du bytte converter til en med høyere stall speed for å matche motoren.
Torker 2 innsuget er navnet på et 440 innsug, har ikke hørt om det til smallblock. Normalt 318/360 torker, eller torker RPM.
Be om bedre spesifikasjon før du kjøper motoren. Du kan ende opp med en motor som gir de hestene, men kun på de høye turtallene, og som går dårligere enn std på lave turtall, samtidig som den bøtter i seg bensin, uansett turtall. Forgassere og annet utstyr går normalt om hverandre, men må justeres inn (dyses) til motoren.
Kanskje det er bedre å stroke opp motoren som følger med, det er ihvertfall mere kjørevennlig, og vil gi deg bra spark allikevel. Slipper å bytte utveksling, converter, og er grei å kjøre. Til gatebruk er det ikke hestene på maks turtall som teller, men momentet underveis, spesielt på lavere turtall ca 3000 der man normalt ligger ved kjøring.
Du kan selvfølgelig modifisere circle track motoren, (slappere kam, lavere komp, 2-plans innsug) men da løper kostnadene, og de "gromme" delene byttes ut, og du sitter igjen med noe som like greit kunne bygges av en std motor. Husk også at geardrive på kammen gir en jamrende lyd som noen synes er tøff, men som det er lett å bli lei av. Høres ikke på race, men på gata: blir aldri borte!
Prismessig: et sted mellom 15-35 tusen, avhengig av hvilke deler som egentlig sitter i motoren (jern eller alutopper? ca 10.000 i forskjell!)
Tenk litt på alt dette før du handler!!
mvh
Øyvind Mostad

_________________
Hovedleverandør av Mopar Engine Performance og rimelige motoroverhalinger. Har stort delelager av std og trimdeler. Har mastergrad på trimming av Hemi! Bygger motorer på heltid!
Mitt mål er: TRADISJONELL NORSK KVALITET TIL AMERIKANSKE PRISER
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Hemidog
Hemisfærisk aktiv


Joined: 09 Apr 2007
Posts: 261
Location: Buskerud

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

Et godt råd, girdreven kam SUGER! du blir drittlei....
Back to top
View user's profile Send private message
Iserunner
Hemisfærisk aktiv


Joined: 27 Mar 2007
Posts: 221
Location: Ise

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 3:06 pm    Post subject: Charger 74 Reply with quote

Man skal vel ha B/RB-engine i en B-body, eller hva? 360 er vel en motor for A-body?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Hemidog
Hemisfærisk aktiv


Joined: 09 Apr 2007
Posts: 261
Location: Buskerud

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 5:31 pm    Post subject: Reply with quote

I 1974 ble 360 smallblocken introdusert som en option for b-bodys.
Back to top
View user's profile Send private message
Iserunner
Hemisfærisk aktiv


Joined: 27 Mar 2007
Posts: 221
Location: Ise

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 6:18 pm    Post subject: 74 Charger Reply with quote

Ok, men motorrommet i en B-body tar seg best ut med bigblock.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Hemidog
Hemisfærisk aktiv


Joined: 09 Apr 2007
Posts: 261
Location: Buskerud

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Enig der, men man skal ikke kimse av en turtallsvillig smallblock Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Iserunner
Hemisfærisk aktiv


Joined: 27 Mar 2007
Posts: 221
Location: Ise

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 10:42 pm    Post subject: Reply with quote

Det er helt sant!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Chryslerklubben Forum Index -> A, B og E-body All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group